Wiadomości

Międzynarodowy Dzień Tolerancji - co ma na celu?

Od praktycznie 25 lat, 16 listopada podniośle celebrowany jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Naprawdę dużo osób co dnia ma styczność z brakiem tolerancji i to właśnie ta data ma o tym informować. Jest to tak zwane wnioskowanie do wielu instytucji publicznych, naukowców i rządów, by szukali rozwiązania tego ogromnego problemu. Nauczanie, czy również prowadzenie licznych paneli dyskusyjnych ma na celu upowszechnianie akceptacji oraz brak terroru wobec osób szykanowanych z wielu powodów, co zdaniem organizacji UNESCO jest skuteczną metodą przeciwdziałania wszelkim pogardliwym zachowaniom w tym zakresie.

Cała ta aktywność była spowodowana przez systematycznie wywoływane akty terroru, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i różnego rodzaju nietolerancji. Zarejestrowano jednak, że to właśnie te mniejszości spotykają się z przejawiającą się marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez osoby z bliskiego otoczenia. Celebrowanie Międzynarodowego Dnia Tolerancji ma okazać się pomocne w wyszukaniu głównych motywów ukazania się nietolerancji, ale też mają wtajemniczać, jak krzywdzące mogą być przejawy nietolerancji dla osób szykanowanych. Takie działania mogą być pomocne do tego, żeby zrozumieć, czym właściwie jest akceptowanie nie swoich praw i cudzej własności, ale też oznajmić, co to jest uznanie oraz poszanowanie różnic indywidualnych. Dodatkowo ma edukować, uczyć umiejętności wysłuchiwania, rozumienia innych ludzi, a także uznania różnorodności względem kultur.

W jaki sposób w Polsce celebruje się Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

Zarówno prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast wystosowali wspólny apel, w którym przedstawiają wielkie poparcie dla ofiar werbalnej oraz fizycznej przemocy wynikającej z homofobii oraz rasizmu. Prezydenci miast takich jak Warszawa, Gdańsk, Poznań, Lublin oraz Katowice udzielili wsparcia swoim podpisem ten manifest. Solidarność dnia 16 listopada będzie ukazywana poprzez zawieszanie tęczowych flag oraz podświetlenie wielu budynków, jak zasygnalizował prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. W barwach tęczy został oświetlony w szczególności Pałac Kultury i Nauki oraz most Śląsko-Dąbrowski.

Niezależne media
Niezależne media

Fachowe pisanie witryn
Fachowe pisanie witryn

Wakacje w Covid
Wakacje w Covid

Zalukaj online
Zalukaj online

Ekino - filmy online
Ekino - filmy online

Hejo TV - filmy online
Hejo TV - filmy online

Fili CC - filmy online
Fili CC - filmy online

Tragedia w Afganistanie
Tragedia w Afganistanie

Zostaw komentarz