Wiadomości

Blisko granicy z Białorusią stan wyjątkowy

Od raptem kilku dni w pasie obok granicy z Białorusią rozpoczął się stan wyjątkowy, którym otoczono aż 183 miejscowości, a zatem określoną część rejonów województw podlaskiego i lubelskiego. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta wydanego na deklaracje rządu. Gabinet Morawieckiego Mateusza tłumaczył zapoczątkowanie stanu wyjątkowego zajściem na granicy z Białorusią i poczynaniami reżimu Łukaszenki Aleksandra, prowadzącego "wojnę hybrydową", w której migranci są wykorzystywani. Wedle opiniiZgodnie ze zdaniem rządu polskiego przywożeni są na granice migranci przez służby reżimu białoruskiego. Pośród nich jest grupa, która od już kilku tygodni obozuje w Usnarzu Górnym na Podlasiu.

Prócz tego rząd wskazywał także na zbliżające się wojskowe manewry Zapad-2021, w ramach których w pobliżu z Polską będzie ćwiczyć około 200 tysięcy żołnierzy białoruskich a także rosyjskich. Zgodnie z konstytucją, stan wyjątkowy można zatwierdzić, gdy w sytuacjach niepokojących niebezpieczeństw konstytucyjne środki nie są wystarczające. Jednakże ustalenie prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego ma możliwość odwołania Sejm, a więc już dziś zajmuje się sprawą.

Do działaczy opozycji zwrócił się też szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, koordynator służb specjalnych Kamiński Mariusz, który mówił o szczegółach zagrożenia suwerenności naszego kraju i integralności granic naszego kraju. Oświadczył także, że państwo białoruskie dyrygowane obecnie przez reżim prezydenta Łukaszenki, uskutecznia wielką operację międzynarodową turystyki migracyjnej. Dodatkowo podkreślił, iż białoruski reżim uruchomił niedawno połączenia z Libanem. Z kolei Siemoniak Tomasz, poseł KO podał do ogólnej wiadomości, iż w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej składa wniosek dotyczący uchylenia decyzji prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Zauważył, iż w argumentacji rozporządzenia nie ma mowy o tym, że aktualne zagrożenie nie może być wycofane z wykorzystaniem już istniejących środków. Ostatecznie Sejm w głosowaniu nie uchylił rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy o naniesieniu stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią.

Niezależne media
Niezależne media

Fachowe pisanie witryn
Fachowe pisanie witryn

Wakacje w Covid
Wakacje w Covid

Zostaw komentarz